Translate

Staff Directory

Search for staff member

Administration

Matthew Casteel

Matthew Casteel

PRINCIPAL
Douglas Boyer

Douglas Boyer

ASSISTANT PRINCIPAL
Lakisha Clark

Lakisha Clark

ASSISTANT PRINCIPAL
Dennis Joule

Dennis Joule

ASSISTANT PRINCIPAL

Office Support

Tammy Hartley

Tammy Hartley

OFFICE ASSISTANT II
Kerri Hattig

Kerri Hattig

OFFICE ASSISTANT II, PARA EDUCATOR I
Niobe Keithly

Niobe Keithly

OFFICE ASSISTANT II, TESTING SYSTEMS COORDINATOR
Heidi Mayes

Heidi Mayes

ACCOUNTING ASSISTANT III
Shawna Mcmillen

Shawna Mcmillen

REGISTRAR
Vanessa Ougheltree

Vanessa Ougheltree

ACCOUNTING ASSISTANT I
Christine Sinner

Christine Sinner

OFFICE ASSISTANT IV
Melinda Williamson

Melinda Williamson

OFFICE ASSISTANT I

Student Services

D Armstrong

D Armstrong

CAMPUS SUPERVISOR
Nicole Barish

Nicole Barish

SPEECH PATHOLOGIST
Melissa Bondra

Melissa Bondra

COUNSELOR
Ruth Branch

Ruth Branch

COUNSELOR
Lisa Brennan

Lisa Brennan

COLLEGE & CAREER SPECIALIST
Amanda Corrigan

Amanda Corrigan

COUNSELOR
Tyson Erion

Tyson Erion

PSYCHOLOGIST
Lawrence Farina

Lawrence Farina

RESOURCE ROOM TEACHER
Kacey Farrens

Kacey Farrens

COUNSELOR
Gabriela Garcia

Gabriela Garcia

RESOURCE ROOM TEACHER
Lorenzo Garza

Lorenzo Garza

RESOURCE ROOM TEACHER
Loni Gobel

Loni Gobel

SPEECH PATHOLOGIST
Maria Guadarrama

Maria Guadarrama

COUNSELOR
Matthew Harmon

Matthew Harmon

PSYCHOLOGIST
Anya Kwasnik

Anya Kwasnik

PSYCHOLOGIST
Amber Lane

Amber Lane

SOCIAL COMMUNICATION CENTER
Maria Lira

Maria Lira

COUNSELOR
Shanna Marsh

Shanna Marsh

CAMPUS SUPERVISOR
Stuart Massey

Stuart Massey

ACADEMY LEARNING CENTER
Cornell Miyasato

Cornell Miyasato

RESOURCE ROOM TEACHER, Math Learning Strats I, Math Learning Strats II
Sara Moreno

Sara Moreno

ACADEMY LEARNING CENTER, RESOURCE ROOM TEACHER
Susan Phillips

Susan Phillips

COUNSELOR
Gregory Rouse

Gregory Rouse

TECHNOLOGY SUPPORT SPECIALIST I
Ian Sanders

Ian Sanders

CAMPUS SUPERVISOR
Kathleen Sullivan

Kathleen Sullivan

RESOURCE ROOM TEACHER
Serafina Warner

Serafina Warner

COUNSELOR
Hilda Washburn

Hilda Washburn

BEHAVIOR LEARNING CENTER
Katherine Wickham

Katherine Wickham

RESOURCE ROOM TEACHER, PARA EDUCATOR II

Teachers

Julio Abad Guzman

Julio Abad Guzman

SPANISH
Taylor Austad

Taylor Austad

MATH TEACHER
Jeffrey Bair

Jeffrey Bair

SOCIAL STUDIES
Brian Bakanec

Brian Bakanec

SOCIAL STUDIES
Scott Baker

Scott Baker

SOCIAL STUDIES, SECONDARY TEACHER
Dax Balzer

Dax Balzer

SCIENCE PHYSICAL
Kathleen Berg

Kathleen Berg

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Peter Brink

Peter Brink

CTE ARCHITECTURAL DESIGN
Alexandrea Bushue

Alexandrea Bushue

HEALTH
Lauren Carrier

Lauren Carrier

LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER
Elena Chiovaro

Elena Chiovaro

ART
Sonia Contreras

Sonia Contreras

BILINGUAL FACILITATOR I
Aimee Cuervo-Arango

Aimee Cuervo-Arango

SPANISH
Ruby Disko

Ruby Disko

BIO/CHEM/PHY
Timothy Dodge

Timothy Dodge

ESL TEACHER, LANGUAGE ARTS
Louise Drow

Louise Drow

CTE AUTOMOTIVE TECHNOLOGY
Dale Durand

Dale Durand

BIO/CHEM/PHY
Benjamin Ehlert

Benjamin Ehlert

SOCIAL STUDIES
Michael Esmay

Michael Esmay

MATH TEACHER
Tafi Etchart

Tafi Etchart

SOCIAL STUDIES
Chris Evans

Chris Evans

MATH TEACHER
Mario Ferrito

Mario Ferrito

LANGUAGE ARTS
Katja Freeborn

Katja Freeborn

LANGUAGE ARTS, GERMAN
Amy Godwin

Amy Godwin

VOCAL MUSIC
Keely Gvakharia

Keely Gvakharia

ESL TEACHER, SECONDARY TEACHER
Ruth Happ

Ruth Happ

ESL TEACHER
Ariel Hays

Ariel Hays

MATH TEACHER, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Kathryn Helmke

Kathryn Helmke

LANGUAGE ARTS
Maria Hines

Maria Hines

SPANISH
Sheri Holland

Sheri Holland

SOCIAL STUDIES
Aliyah Jackson

Aliyah Jackson

BAND
Isela Jacquez-Williams

Isela Jacquez-Williams

SPANISH
Laura Jelinek

Laura Jelinek

SCIENCE BIOLOGY, SECONDARY TEACHER
Kendall Jensen

Kendall Jensen

BIO/CHEM/PHY, CHEMISTRY TEACHER
Aaron Johnson

Aaron Johnson

MATH TEACHER, ESL TCHR
Niobe Keithly

Niobe Keithly

OFFICE ASSISTANT II, TESTING SYSTEMS COORDINATOR
Vincent Kirnak

Vincent Kirnak

SOCIAL STUDIES
Eumin Kong

Eumin Kong

MATH TEACHER
Robert Lacock

Robert Lacock

ART
Dennis Larsen

Dennis Larsen

CTE DRAFTING DESIGN ENGINEERING
Adina Lepp

Adina Lepp

ESL TEACHER, LANGUAGE ARTS
Olga Lira-Barone

Olga Lira-Barone

BIO/CHEM/PHY, SCI-PHYSICAL
Erin Livingston

Erin Livingston

ACTIVITY COORDINATOR
Stephen Loudon

Stephen Loudon

ART
Stephen Lucero

Stephen Lucero

SOCIAL STUDIES
Kandra Luna

Kandra Luna

SOFTBALL/B/9TH
Yessica Manuel Martinez

Yessica Manuel Martinez

SOCIAL WORKER
Kenneth Martinez

Kenneth Martinez

LANGUAGE ARTS
Christine Mccourt

Christine Mccourt

SPANISH, SECONDARY TEACHER
Jason Mcgrew

Jason Mcgrew

SCIENCE PHYSICAL
Jean Mecham

Jean Mecham

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Timothy Moe

Timothy Moe

SECONDARY TEACHER, EVENING ACADEMY TCHR
Sherry Morin

Sherry Morin

STRUCTURED ROUTINES CENTER
Stephanie Niosi

Stephanie Niosi

CHEMISTRY TEACHER
Michelle Nishimura

Michelle Nishimura

SECONDARY TEACHER, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Kellie Ovena

Kellie Ovena

CTE EDUCATION, SECONDARY TEACHER
Martina Pedersen

Martina Pedersen

LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER
Jose Perez Delgado

Jose Perez Delgado

SOCIAL STUDIES, SOCIAL STUDIES, TCHR ON SPEC ASSIGN
Stephanie Phillips

Stephanie Phillips

MATH TEACHER
Colleen Pinckney

Colleen Pinckney

LANGUAGE ARTS
Brian Reichelt

Brian Reichelt

SOCIAL STUDIES
Terrance Richesin

Terrance Richesin

CTE SOFTWARE DEVELOPMENT, SECONDARY TEACHER, CTE COMPUTER SCIENCE
Paul Rizzo

Paul Rizzo

CTE DIGITAL MEDIA
James Rotramel

James Rotramel

LANGUAGE ARTS
Jacqueline Rutherford

Jacqueline Rutherford

MATH TEACHER
Nichole Sather

Nichole Sather

LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER
Kaye Schmidt

Kaye Schmidt

BIO/CHEM/PHY
Michael Shinn

Michael Shinn

LANGUAGE ARTS
Gina Smith

Gina Smith

SOCIAL STUDIES
Jason Smith

Jason Smith

SOCIAL STUDIES
Sandra Soto

Sandra Soto

BILINGUAL FACILITATOR I
Shane Starr

Shane Starr

MATH TEACHER, CTE MARKETING
Micah Stewart

Micah Stewart

HEALTH, SECONDARY TEACHER
Jennifer Stroup

Jennifer Stroup

MATH TEACHER
Coleen Swihart

Coleen Swihart

SCIENCE BIOLOGY
Timothy Swihart

Timothy Swihart

SCIENCE BIOLOGY
Mario Vilela Orozco

Mario Vilela Orozco

SPANISH, ESL TEACHER
Bruce Waller

Bruce Waller

FRENCH
Allison Welch

Allison Welch

ART
Christopher Wickham

Christopher Wickham

MATH TEACHER
Andrew Wilson

Andrew Wilson

DRAMA
Katy Wilson

Katy Wilson

HEALTH
Krystal Wilson

Krystal Wilson

TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT, LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER
Jennifer Winquist

Jennifer Winquist

ADVANCED PROGRAM COORDINATOR, SECONDARY TEACHER
Meredith Wood

Meredith Wood

MATH TEACHER

Para Educators

Amanda Bautista

Amanda Bautista

Angelica Cuvin

Angelica Cuvin

Kerri Hattig

Kerri Hattig

Mariah Hosmar

Mariah Hosmar

Margaret Kline

Margaret Kline

Lisa Leslie

Lisa Leslie

Venkataswarupa Modala

Venkataswarupa Modala

Christine Nicholson

Christine Nicholson

Jack Peplinski

Jack Peplinski

Christina Pilcher

Christina Pilcher

Tiana Reynolds

Tiana Reynolds

Hemamalini Sadasivam

Hemamalini Sadasivam

Alejandro Segovia

Alejandro Segovia

Cynthia Simerly

Cynthia Simerly

Christopher Thomas

Christopher Thomas

Carol West

Carol West

Jacob Wigen

Jacob Wigen

Early Childhood Care

Helen Delgado

Helen Delgado

EARLY CHILDHOOD CARE PROVIDER
Christina Pilcher

Christina Pilcher

EARLY CHILDHOOD CARE PROVIDER, PARA EDUCATOR II

Athletics

Thomas Bendt

Thomas Bendt

ATHLETIC COORDINATOR
Michelle Jones

Michelle Jones

ATHLETIC TRAINER

Nutrition Services

Shahinaz Ahmad

Shahinaz Ahmad

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Rasha Al Maani

Rasha Al Maani

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Nawal Aldaqour

Nawal Aldaqour

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Martha Coria

Martha Coria

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Barbara Hudson

Barbara Hudson

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Norma Jovel Ortiz

Norma Jovel Ortiz

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I, CROSSING GUARD
Devadas Murali

Devadas Murali

NUTRITION SERVICES LEAD III
Glenda Pereira Giron

Glenda Pereira Giron

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Debra Smith

Debra Smith

NUTRITION SERVICES ASSISTANT II
Jason Torpy

Jason Torpy

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Jeremiah Washburn

Jeremiah Washburn

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Sun Yoo

Sun Yoo

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I

Custodial

Elsada Hodzic

Elsada Hodzic

CUSTODIAN I
Brian Omalley

Brian Omalley

CUSTODIAN I
Kordell Perkin

Kordell Perkin

CUSTODIAL FOREMAN III
Zenon Rauda Rincon

Zenon Rauda Rincon

CUSTODIAN II
Matthew Rogers

Matthew Rogers

CUSTODIAN I
Patrick Stewart

Patrick Stewart

MAINTENANCE CUSTODIAN III